Logo Urzędu Miasta i Gminy w Sztumie
Powróć do: O Sztumie

Wydarzenia Cykliczne

Finały WOŚP

 

Sztumskie Centrum Kultury bierze udział w finałach WOŚP od II finału organizowanego przez tą fundację. Co roku wolontariusze wychodzą na ulice, aby zbierać pieniądze do puszek. Natomiast na scenie w kinie, gdzie mieści się sztab orkiestry trwają koncerty i licytacje. Ponadto czynna jest loteria fantowa, punkty gastronomiczne i szereg innych aktywności, z których obchód także zasila wspólną kasę. Od wielu lat licytowana jest złota i srebrna edycja sztumskiego serduszka WOŚP.
Sztab założony przy Sztumskim Centrum Kultury podczas finału 28. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - w 2020 roku zabrał  kwotę 35 725,12 złotych.  W roku poprzednim (2019) zebrano 32 134,54 PLN. Każdego roku pula środków zbieranych na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy przez sztumski sztab wzrasta. Tak trzymajmy!

 

 
  

 


Zabawy karnawałowo-choinkowe

Cykl zabaw karnawałowo - choinkowych dla dzieci w każdym sołectwie gminy Sztum. Imprezy od kilku lat powtarzają się w kalendarium wydarzeń sołectw Sztumu.
Zaproszone do zabawy dzieci poprzebierane w stroje karnawałowe, chętnie uczestniczą w grach i różnego rodzaju zgadywankach oraz konkursach. Podczas imprezy  tradycyjnie pojawia się święty Mikołaj z podarunkami dla najmłodszych.  
Moc uśmiechu i dziecięca radość to główne elementy tej imprezy.

 

  

 

 Bieg Solidarności 3 MajaOrganizatorem imprezy jest Lekkoatletyczny Klub Sportowy ZANTYR w Sztumie. Współorganizatorem organizowanych biegów jest  m. in. Miasto i Gmina Sztum oraz SCK.
Cechą charakterystyczną biegu jest wieloletnia tradycja – w 2019 roku przypadała XXIX edycja imprezy.


  

 

 

Piknik z Iskrą

 

Organizatorem imprezy jest Spółdzielnia Socjalna ISKRA ze Sztumskiego Pola. Głównym patronem organizowanego pikniku jest Miasto i Gmina Sztum oraz SCK. Jednym z tradycyjnych punktów pikniku są Towarzyskie Zawody w Skokach przez Przeszkody o Puchar Burmistrza Sztumu.
Liczne atrakcje podczas pikniku przyciągają zawsze do Stajni Iskra niemal 1 000 osób, chcących spędzić rodzinnie czas na łonie natury.
Dla gości przygotowane czekają stoiska promocyjne prezentujące działalność lokalnych organizacji, a także prezentujące kulturę i kuchnię regionu. Najmłodsi spędzają czas na dmuchanych zamkach lub uczestniczą w przygotowanych animacjach. Dodatkowymi atrakcjami są występy dzieci i młodzieży ze Sztumskiego Centrum Kultury.
Ponadto podczas pikniku można skorzystać z  przejażdżki wozem konnym lub na końskim grzbiecie.

 

 


Cykl festynów letnich w sołectwach gminy Sztum

 


Zabawy organizowane są w sołectwach Gminy Sztum z okazji obchodów dnia dziecka.  Zabawy i szereg dodatkowych atrakcji.

 

 

 

 Noc Świętojańska nad Jeziorem Sztumskim

 


Obchody Nocy Świętojańskiej na plaży, dużo dobrej muzyki i wiele atrakcji oraz tradycyjny obrzęd puszczania wianków na wodzie.

 


 

 


Międzynarodowy i Ogólnopolski Przegląd Sztuki Więziennej

 


W trakcie przeglądu prezentowane jest malarstwo, grafika, rzeźba i inne formy artystycznego wyrazu typowe dla miejsc, w których powstają. Sale wystawowe zaskakują scenografią przybliżającą więzienny klimat. Ponadto podczas imprezy prezentowane są przez osadzonych spektakle w ramach Przeglądu Zespołów Teatralnych.


 

 

 Sztumska Noc Bluesowa

 


Impreza muzyczna o międzynarodowym zasięgu, która od paru lat odbywa się podczas wakacji letnich na scenie przygotowanej na Plaży Miejskiej. Przyciąga wielu słuchaczy – miłośników bluesa, ale także wszystkich spragnionych dobrej muzyki. Międzynarodowy zasięg zapewniają muzycy o uznanej na świecie marce.


   

 

 

Zlot Miłośników WV Garbusa & CO

 

Organizatorem imprezy trzydniowej jest Automobilklub Volkswagena Garbusa. Głównym sponsorem i współorganizatorem przedsięwzięcia jest Miasto i Gmina Sztum oraz Sztumskie Centrum Kultury.
Reaktywowany po kilku latach przerwy zlot pasjonatów marki tych samochodów przyciąga coraz większą grupę odbiorców z polski jak i zagranicy.

 

 

                                                          

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

 


Sztumskie Centrum Kultury zaprasza do udziału w festiwalu kilka zespołów teatralnych z całego kraju i zagranicy. Festiwal stał się ciekawą platformą wymiany myśli artystycznej oraz okazałą areną potyczek teatralnych ku zadowoleniu mieszkańców regionu, którzy stanowią publiczność festiwalu. Parada teatrów ulicami miasta, która rozpoczyna coroczny festiwal stała się atrakcyjną formą promocji tego wydarzenia.

 
 

 


 


Dni Ziemi SztumskiejTrzydniowy cykl koncertów, imprez towarzyszących, turniejów oraz działań rekreacyjno - sportowych dla mieszkańców gminy Sztum z okazji święta miasta – rocznicy ustanowienia praw miejskich dla Sztumu. Podczas obchodów święta miasta odbywają są również dożynki miejsko - gminne -  Święto plonów.


 

 

 

 

 

 Festiwal Piosenki UłańskiejImpreza artystyczna, zapoczątkowana w 2014 roku, która uświetnia rocznicę Odzyskania Niepodległości – 11 listopada. Jej celem jest pielęgnowanie i kultywowanie tradycji piosenki ułańskiej, jest ona także próbą ocalenia tej twórczości i zaszczepienia jej w młodym pokoleniu.

 

 

Uroczyste zapalenie światełek choinkowychZimowa impreza plenerowa, podczas której zostaje uroczyście rozświetlona miejska iluminacja świąteczna. Odbywają się także koncerty muzyki świątecznej. Nieodłącznym elementem jest także wizyta św. Mikołaja, który częstuje wszystkich słodyczami.

 

 

 

 

 Powitanie Nowego RokuImpreza plenerowa, która skupia ok. 1000 osób, które pragną przywitać nowy rok wspólnie z innymi mieszkańcami miasta. Przez cały czas trwania imprezy gra zespół muzyczny, o północy władze składają życzenia i odbywa się pokaz ogni sztucznych.