Czwartek, 20 stycznia 2022
Imieniny: Fabian, Sebastian
pochmurno
-2°C
Powróć do: Turytyka i rekreacja

Atrakcje turystyczne

POŁOŻENIE


Teren gminy Sztum położony jest w północno - zachodniej części Pojezierza Iławskiego oraz w zachodniej części tzw. Ziemi Sztumskiej, której granice tworzy koryto Wisły oraz krótki odcinek rzeki Dzierzgoń. Powierzchnia gminy wynosi 18.084 ha, a miasta 459 ha. Sztum leży na szlaku turystycznym Gdańsk - Malbork - Toruń oraz przy międzynarodowej trasie rowerowej R-1, prowadzącej z Calais we Francji do Saint Petersburga w Rosji. Jest także częścią trasy turystycznej zwanej "Szlakiem Powiśla", która prowadzi z Elbląga przez Malbork do Kwidzyna.


WALORY KRAJOBRAZOWE


Sztum usytuowany jest na przesmyku między połączonymi niegdyś jeziorami: Sztumskim i Barlewickim. W pobliżu Sztumu znajdują się także jeziora: Białe, Parleta, Dąbrówka, Balewskie. Miasto otacza ponad 4 tys. ha niezanieczyszczonych lasów z dużą ilością zwierzyny łownej. Dominującym gatunkiem drzew jest sosna z domieszką świerku oraz gatunków liściastych: buku, brzozy, grabu oraz jesionu.


W okolicy funkcjonują rezerwaty przyrody:

  • Parów Węgry - rezerwat leśny o powierzchni 23,12 ha, położony w Leśnictwie Wilki. Wiek najokazalszych dębów w rezerwacie szacuje się na 300 - 400 lat.
  • Las Mątawski - powstał z połączenia lasu Łęgowskiego i rezerwatu Mątawy, łączna powierzchnia 89,71 ha.
  • Biała Góra - rezerwat florystyczny o powierzchni 3,81 ha, położony w Leśnictwie Benowo. Ochroną objęta jest zagrożona roślinność stepowa.

Korzystne położenie turystyczne, walory krajobrazowo-historyczne oraz oddalenie od dużych ośrodków miejskich to atuty Sztumu. Ich następstwem są możliwości związane z rozwojem turystyki wiejskiej (agroturystyka), które wynikają bezpośrednio z zapotrzebowaniem na oferty wakacyjne w spokojnym wiejskim otoczeniu, z możliwością korzystania z walorów naturalnych i kulturowych. Na terenie gminy można aktywnie wypoczywać w wielu kwaterach agroturystycznych, położonych w atrakcyjnych miejscach.

Układ urbanistyczny Starego Miasta Sztum wraz z pozostałymi fragmentami murów obronnych, kościołami oraz zespołem zamkowym podlegają ochronie konserwatorskiej. Wzgórze zamkowe, tj. letnia rezydencja Wielkiego Mistrza Krzyżackiego leży na Międzynarodowym Szlaku Zamków Gotyckich, w odległości 12 kilometrów
od największego w Europie zamku krzyżackiego w Malborku.

Nad jeziorem Sztumskim (Zajezierskim) znajduje się strzeżone kąpielisko z wypożyczalnią sprzętu wodnego i małą gastronomią. Zaplecze socjalne z zespołem sanitariatów i przebieralniami zapewnia dodatkowy komfort korzystania z plaży miejskiej. Wyprofilowane dno plaży miejskiej zapewnia bezpieczeństwo najmłodszym miłośnikom wodnego szaleństwa. Jezioro Sztumskie cieszy się również zainteresowaniem kajakarzy oraz nurków.

Dookoła jeziora biegnie oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa o długości około 5 km. Na jej trasie jest m.in. teren rekreacyjny Jaszczurowe Wzgórze z punktem widokowym, urządzenia fitness, rzeźby plenerowe, a także tablice edukacyjne oraz pływający pomost. Po zmierzchu ścieżka jest na całej swojej długości oświetlona, a teren  monitorowany.  
Ponadto na terenie Sztumu funkcjonuje kompleks sportowo - rekreacyjny  składający się ze stadionu, kortów, tenisowych, platformy z urządzeniami fitness na świeżym powietrzu, bogato wyposażonego placu zabaw dla dzieci. Sztumski kompleks rekreacyjno-sportowy otrzymał wyróżnienie w konkursie „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2019”.
                     


WALORY HISTORYCZNE


Zabytki


Najatrakcyjniejszym zabytkiem w Sztumie  jest XIV-wieczny zamek krzyżacki, siedziba wójta krzyżackiego i letnia rezydencja wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Z oryginalnego założenia pozostały skrzydło południowe, baszta wjazdowa i więzienna wraz z murami obronnymi. Pozostała zabudowa wzgórza zamkowego pochodzi z XIX wieku. W czasach przynależności do Korony Polskiej (1468-1772) zamek był siedzibą polskich starostów.
Obecnie siedziba oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku.
 

Kościół parafialny p.w. św. Anny - wzniesiony po wojnie trzynastoletniej, a przebudowany (powiększony) na przełomie lat 1900–1901. W ścianie północnej wmurowano wówczas płytę nagrobną starosty Achacego Czemy, która znajdowała się w posadzce świątyni. Wnętrze utrzymano w stylu neogotyckim z elementami wystroju barokowego. Przy kościele cmentarz parafialny z zachowanymi nagrobkami z XIX wieku.

Kościół poewangelicki z 1818 roku, który zbudowano w miejscu dawnego ratusza, w centralnej części rynku. Obecnie mieści się tam izba regionalna.


Duży fragment odrestaurowanych zachodnich murów miejskich (116 m) wraz z fosą.

 

   

 

Wieża ciśnień z 1911 roku w pobliżu cmentarza z początków XVIII wieku, który do końca lat 40 XX wieku pełnił funkcje cmentarza miejskiego, co upamiętniają dwie tablice w części katolickiej i ewangelickiej nekropolii.

 

Więzienie z 1915 roku z osiedlem domów dla pracowników.

 

Inne zabytki na terenie gminy

  • Zespół śluz w Białej Górze z połowy XIX i początków XX wieku
  • Głaz upamiętniający podpisanie rozejmu polsko-szwedzkiego w Sztumskiej Wsi (1635 r.)
  • Zabytkowe dworki ziemiańskie w Zajezierzu, Cygusach, Czerninie, Ramzach Małych, -
  • Dom Polski w Piekle wybudowany w 1937 r. jako Szkoła Polska w Wolnym Mieście Gdańsku


Na Ziemi Sztumskiej:
Zespół pałacowo-parkowy w Waplewie Wielkim, „pomorskie Soplicowo”, Muzeum Tradycji Szlacheckiej, oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku
Szańce szwedzkie w Benowie ( I poł. XVII w.)


DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!