Miasto i Gmina Sztum/Miejsko-Gminny Zespół Oświaty w Sztumie uzyskały dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pn.: ON/OFF Włącz wspólne kształcenie, wyłącz ograniczenie.
Projekt realizujemy, aby poprawić jakości edukacji włączającej w :
Szkole Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie;
Szkole Podstawowej Nr 2 im. Maksymiliana Golisza w Sztumie;
Szkole Podstawowej w Czerninie;
poprzez wsparcie 96 uczniów z niepełnosprawnościami, zaburzeniami zachowania i emocji, z trudnościami w nauce w zakresie zapewnienia im efektywnej nauki i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym szkoły.
Z działań zaplanowanych w ramach projektu korzystać będzie 96 uczniów i uczennic oraz 40 nauczycieli i nauczycielek z 3 szkół podstawowych gminy Sztum.
W ramach projektu utworzymy w ww. szkołach Akademie Rozwoju i Integracji Społecznej (ARIS).
W tym celu wyremontujemy pomieszczenia szkół. W Szkole Podstawowej Nr 1 w Sztumie utworzymy salę dydaktyczną z wydzielonymi strefami relaksu i wyciszenia emocji, aktywności ruchowej oraz twórczej pracy w grupie. Utworzymy pomieszczenie integracji sensorycznej i doświadczania świata w Szkole Podstawowej Nr 2 w Sztumie oraz w Szkole Podstawowej w Czerninie. Sale zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wyremontowane pomieszczenia wyposażymy w nowe meble, sprzęt komputerowych i multimedialny, specjalistyczne pomoce dydaktyczne oraz materiały plastyczne i artystyczne.
Dla uczniów i uczennic przeprowadzimy:
- zajęcia integracyjne oraz rozwijające zainteresowania, kreatywność, umiejętności społeczne i emocjonalne;
- zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, indywidualne zajęcia rewalidacyjne oraz zajęcia logopedyczne;
- terapię integracji sensorycznej, terapię psychomotoryczną oraz trening umiejętności społecznych oraz zajęcia z psychologiem.
Ponadto uczniowie i uczennice wezmą udział w:
- warsztatach edukacyjnych organizowanych w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku oraz w Muzeum Złudzeń Optycznych i Iluzji w Gdańsku;
- integracyjnych warsztatach przyrodniczo-survivalowych.
5 nauczycielek nabędzie dodatkowe kwalifikacje na studiach podyplomowych na kierunkach:
- Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową;
- Integracja Sensoryczna;
- Edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
40 nauczycieli i nauczycielek weźmie udział w szkoleniach doskonalących (m.in.: Symultaniczno-Sekwencyjna Nauka Czytania, Początki nauki matematyki, Trening Umiejętności Społecznych, Terapia Behawioralna, Multisensoryczna edukacja, Arteterapia, Trening zastępowania agresji).
W efekcie realizacji zaplanowanych działań:
- 96 uczniów i uczennic zwiększy swoje szanse rozwojowe w zakresie stwierdzonych deficytów, co umożliwi im aktywne włączenie w życie szkoły;
- w 3 szkołach podstawowych zostaną utworzone sale terapeutyczne doposażone w specjalistyczny sprzęt, pomoce dydaktyczne i materiały plastyczne i artystyczne;
- 40 nauczycieli i nauczycielek nabędzie nowe kwalifikacje i kompetencje w zakresie pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, co przyczyni się do niwelowania deficytów stanowiących barierę rozwojową i edukacyjną.
Projekt realizujemy w okresie od 1 kwietnia 2024 roku do 30 czerwca 2026 roku.
Wartość projektu: 1 101 600,00 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1 046 520,00 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie