Mini przewodnik po zabytkach Miasta i Gminy Sztum, czyli co warto wiedzieć o zabytkach i zasadach ich ochrony
Zabytek to każda nieruchomość lub rzecz, a także ich część lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działlnością, ktrych zachowanie i ochrona leży w interesie społecznym ze względu na wartości historyczne, artystyczne i naukowe.
Rodzaje zabytków:
Układ przestrzenny miasta, czyli układ urbanistyczny, układ przestrzenny wsi, czyli układ ruralistyczny, założenia dworskie i parkowe, cmentarze, budynki mieszkalne i inne, budowle techniczne, takie jak nptamy, śluzy, transformatory oraz zabytki archeologiczne takie jak np. grody i inne ślady osadnictwa, kurhany, cmentarzyska.
Obrazy i iine dzieła sztuki, instrumenty muzyczne, kolekcje, szaty liturgiczne, biżuteria, naczynia, zasoby biblioteczne, a także militaria i wytwory techniki, takie jak np. samochody i inne pojazdy oraz inne cenne dzieła dzłowieka.
Zabytki w Mieście i Gminie Sztum
W Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta i Gminy Sztum ujętych jest około 500 zabytków architektury oraz około 300 stanowisk archeologicznych. Spośród nich 23 zabytki to obiekty o szczególnej wartości, które zostały wpisane przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do Rejestru Zabytków Województwa Pomorskiego. Wszystkie zabytki archeologiczne oraz ponad 300 zabytków architektury to obiekty ujęte w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków Województwa Pomorskiego.
Największą grupę zabytków architektury tworzą domy mieszkalne. Zabytkami sa też kościoły, szkoły oraz figury i krzyże przydrożne, dawne folwarki i założenia dworsko – parkowe.
Charakterystyczne dla obszaru Miasta i Gminy Sztum są budynki wykonane z czerwonej cegły i pokryte dachówką ceramiczną. Popularność muru ceglanego wynika z licznie występujących tu niegdyś cegielni, wytwarzających materiały budowlane z lokalnych zasobów naturalnych. Do dziś zachował się wyłącznie jeden komin cegielni w okolicach miejscowości Węgry. Natomiast domy z cegły zachowują od zapomnienia dawną tradycję budowania na ziemiach sztumskich.
Uznanie za zabytek / wykreślenie zabytku z rejestru zabytków
Ochrona zabytków
Organy administracji publicznej zobowiązane są przepisami prawa do ochrony zabytków. Działania ochronne polegają na prowadzeniu przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Burmistrza i Radę Miejską działań mających na celu:
W ramach powyższych działań Burmistrz sporządza Gminną Ewidencję Zabytków. Dla obiektów ujętych w Gminnej Ewidencji Zabytków Rada Miejska uchwala Program Opieki nad Zabytkami i ustala zasady ochrony zabytków w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego zasady ochrony zabytków ustala się w decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Wszystkie działania wymagają uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Opieka nad zabytkami
Właściciel lub posiadacz zabytku zobowiązany jest przepisami prawa do opieki nad zabytkiem, która polega w szczególności na zapewnieniu warunków:
Roboty budowlane przy obiektach wpisanych do Rejestru Zabytków obligatoryjnie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, w szczególności dotyczy to:
Do czynności wymagających uzgodnienia przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków należy również zmiana przeznaczenia lub zmiana sposobu użytkowania obiektu. Pozwoleń Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nie wymaga bieżąca konserwacja zabytków.
Roboty budowlane przy każdym zabytku, wymagają uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków na etapie decyzji o warunkach zabudowy oraz decyzji o pozwoleniu na budowę lub na etapie zgłoszenia czy zmiany sposobu użytkowania. Uzgodnienia te są dokonywane przez właściwe dla sprawy organy administracyjne, w tym m.in.: Starostwo Powiatowe w Sztumie z siedzibą w Sztumie, przy ulicy Mickiewicza 31.
Prawa przysługujące właścicielowi zabytku wpisanego do Rejestru Zabytków:
Informator
Informacje o obiektach wpisanych do Rejestru Zabytków Województwa Pomorskiego oraz informacje o obiektach ujętych w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków Województwa Pomorskiego:
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku
ul. Pohulanka 2
80-807 Gdańsk
tel. 58 301 62 67, 58 320 20 94
Wykaz i informacje o obiektach ujętych w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta i Gminy Sztum:
Urząd Miasta i Gminy Sztum
ul. Mickiewicza 39
82-400 Sztum
www.sztum.pl i www.sztum.e-geoportal.pl
Informacje na temat zasad i sposobów ochrony zabytków znajdują się w dokumentach takich, jak:
Zasady opieki nad zabytkami i ochrony zabytków regulują przepisy: