W miesiącu marcu i kwietniu 2024 roku odbył się cykl 32 warsztatów dedykowanych mieszkańcom z zakresu metod naprawy, restaurowania oraz ozdabiania i nadawania nowych funkcji przedmiotom użytym.
Działania te wynikły z rosnącej potrzeby efektywnego rozwiązania określonych problemów środowiskowych społeczeństwa związanych z racjonalnym gospodarowaniem odpadami, zrównoważonym wykorzystaniem zasobów przyrodniczych, jak również poprawą warunków
i jakości życia mieszkańców, co przekłada się w sposób bezpośredni na ich zdrowie.
Ze względu na szeroki zakres zapotrzebowania warsztaty prowadzone były na różne tematy m.in. wykorzystania zużytych ubrań i innych materiałów, z których uszyte zostały legowiska dla zwierząt, czy warsztaty „zero waste” podczas, których uczestnicy mogli dowiedzieć się jak kreatywnie wykorzystać stary smartfon oraz w jaki sposób dać drugie życie nieużywanemu już ruterowi. Na warsztatach kulinarnych przekazywano wiedzę jak samodzielnie wykonać zapiekankę, czy koktajl z produktów „resztkowych”. Na kolejnych zaś uczestnicy dowiedzieli się jak we własnym zakresie przygotować rower do nowego sezonu, bez konieczności sięgania po środki chemiczne, czy specjalistyczne narzędzia oraz dowiedzieć się do czego może przydać się kwasek cytrynowy i zużyte szczoteczki do zębów.
Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy ponadto pozytywnie przyjęli informację o planowanej do otwarcia społeczno - cyrkularnej stacji materiałów “Druga szansa”, która będzie działać w ramach utworzonej hali naprawczo–magazynowo-wystawienniczej (punkt napraw i ponownego użycia produktów) w Sztumie. Stacja ta umożliwi wprowadzenie nowej oferty informacyjno-edukacyjnej w Sztumie, generując nowy ruch społeczny związany ze wzmocnieniem idei gospodarki o obiegu zamkniętym co zapoczątkowane zostało podczas przeprowadzonych warsztatów.