Przedszkolaki mają moc – upowszechnianie i podniesienie jakości edukacji przedszkolnej w Mieście i Gminie Sztum
Miasto i Gmina Sztum/Miejsko-Gminny Zespół Oświaty w Sztumie uzyskały dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pn.: Przedszkolaki mają moc – upowszechnianie i podniesienie jakości edukacji przedszkolnej w Mieście i Gminie Sztum.
Projekt realizujemy, aby zapewnić równy dostęp do edukacji przedszkolnej poprzez utworzenie 25 nowych miejsc edukacji przedszkolnej w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie oraz poprawić jakość i dostępność edukacji przedszkolnej w 6 ośrodkach wychowania przedszkolnego gminy Sztum.
Z działań zaplanowanych w ramach projektu korzystać będzie 276 dzieci w wieku przedszkolnym oraz 22 nauczycieli/lek wychowania przedszkolnego z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych gminy Sztum.
W ramach projektu utworzymy oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie, do którego będzie uczęszczało 25 dzieci w wieku 3-4 lat.
W tym celu wyremontujemy salę przedszkolną, łazienkę dziecięcą i gabinet do zajęć specjalistycznych oraz wybudujemy plac zabaw dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Salę przedszkolną wyposażymy w meble, pomoce dydaktyczne, zabawki oraz materiały plastyczne i biurowe.
Ponadto dla dzieci uczęszczających do przedszkoli w Sztumie, Czerninie, Gościszewie oraz Nowej Wsi przeprowadzimy:
- zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia logopedyczne, zajęcia kształtujące kompetencje emocjonalno-społeczne, terapię pedagogiczną, zajęcia stymulujące rozwój psychoruchowy;
- Laboratorium Językowe rozwijające umiejętności posługiwania się językiem angielskim,
- Laboratorium Matematyczno-Przyrodnicze rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w dziedzinie matematyki i nauk przyrodniczych;
- Laboratorium Cyfrowe rozwijające wiedzę i umiejętności z zakresu kodowania i programowania oraz robotyki;
- Akademię Kreatywności rozwijającą kompetencje emocjonalno-społeczne;
- Akademię Przedsiębiorczości obejmującą doradztwo zawodowe w wyborze ścieżek edukacyjnych i zawodowych;
- Akademię Wzmacniania Umiejętności w celu wyrównywania dysproporcji edukacyjnych.
Do poszczególnych przedszkoli kupimy sprzęt komputerowy i multimedialny, pomoce dydaktyczne oraz materiały biurowe i plastyczne.
Zorganizujemy dla dzieci:
- wyjazdy edukacyjne do Zagrody Kociewskiej w Godziszewie, Centrum Hevelianum w Gdańsku, Szkoły Łacińskiej w Malborku oraz w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku;
- teatralne warsztaty z języka angielskiego, interaktywne warsztaty naukowe i cyfrowe oraz warsztaty artystyczne.
Dla nauczycieli zorganizujemy kursy i szkolenia doskonalące w zakresie pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych (m.in.: Kurs Montessori, Trening Umiejętności Społecznych, Terapia ręki, Pozytywna dyscyplina) oraz w zakresie rozwijania umiejętności i zdolności dzieci (m.in.: Dziecięca matematyka, Rozbudzanie kreatywności metodą Labana, Zabawy z muzyką).
W efekcie realizacji zaplanowanych działań:
- 25 dzieci zostanie objętych edukacją przedszkolną;
- dzieci korzystające z zajęć zwiększą swoje szanse rozwojowe w zakresie stwierdzonych deficytów oraz rozwiną talenty, umiejętności i kompetencje;
- 6 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych zostanie doposażonych w nowoczesne pomoce dydaktyczne, sprzęt komputerowy i multimedialny, materiały biurowe i plastyczne;
- nauczyciele nabędą nowe kwalifikacje, które będą mogli wykorzystywać podczas pracy z dziećmi, aby rozwijać ich umiejętności oraz pomagać im w radzeniu sobie z trudnościami.
Projekt realizujemy w okresie od 1 marca 2024 roku do 30 czerwca 2026 roku.
Wartość projektu: 2 110 400,01 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1 899 360,01 zł
1. Harmonogram realizacji wrzesień-grudzień 2024
2. Harmonogram realizacji sierpień 2024
3. Harmonogram realizacji lipiec 2024
4. Harmonogram_realizacji_marzec_-_czerwiec_2024