Logo Urzędu Miasta i Gminy w Sztumie
Powróć do: Turystyka i rekreacja

Ścieżki pieszo-rowerowe




                                                                                 SZLAKI ROWEROWE

Wiślana Trasa Rowerowa


W województwie pomorskim wiedzie po obu stronach polskiej królowej rzek - Wisły. Trasa prowadzi przez Żuławy, Kociewie i Powiśle. Podczas podróży podziwiać można nie tylko wspaniałe krajobrazy, ale także przeżyć swoistą podróż w czasie. Żuławskie domy podcieniowe, drewniane wiatraki czy ryglowe kościoły ceglane zachwycą każdego miłośnika budownictwa regionalnego. Gotyckie warownie w Gniewie, Sztumie, czy Kwidzynie także położone są na trasie WTR.

Łączna długość trasy wynosi prawie 300 km. Można ją pokonać po lewej lub prawej strony rzeki. Przebycie Wiślanej Trasy Rowerowej można podzielić na 4 etapy:

I Etap Gdańsk- Tczew. Pierwsza część wiedzie przez urocze Żuławy Gdańskie. Pokonując ten wypłaszczony teren można obcować z niepowtarzalnym żuławskim krajobrazem. Odcinek kończymy w Tczewie, skąd dalej można pojechać na południe w kierunku Gniewu lub przekroczyć Wisłę i rozpocząć swoją przygodę z prawobrzeżną stroną.

II Etap Tczew – Dragacz. Kolejny etap to podróż z Kociewiem (Tczew-Gniew-Nowe), na którym królują lokalne przysmaki, średniowieczna warownia w Gniewie oraz zespół pocysterski w Pelplinie. Dalsze kręcenie kilometrów możliwe jest w kierunku województwa kujawsko-pomorskiego lub przeniesienie się na drugą stronę Wisły i rozpoczęcie zwiedzania terenów Powiśla.

III Etap Grudziądz – Biała Góra. Podróż przez tereny Powiśla - od Grudziądza do Białej Góry. Zwiedzanie zaczyna się twierdzą w Grudziądzu, zamkiem w Kwidzynie, a następnie nieśmiało zza wysokich wałów wiślanych można obserwować zamek w Gniewie. Kolejno odpocząć można w miejscu postojowym w Białej Górze, gdzie mieści się również punkt widokowy, zespół śluz z połowy XIX i początków XX wieku, i przystań jachtowa. Warto będąc w Białej Górze wybrać się do Sztumu, gdzie zwiedzić można  m.in.:
-  XIV-wieczny zamek krzyżacki, siedzibę wójta krzyżackiego i letnia rezydencja wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego;
- kościół parafialny p.w. św. Anny - wzniesiony po wojnie trzynastoletniej, a przebudowany (powiększony) na przełomie lat 1900–1901.
- duży fragment odrestaurowanych zachodnich murów miejskich (116 m) wraz z fosą.

IV Etap Biała Góra – Wyspa Sobieszewska. Ostatni odcinek to bliższe poznawanie terenów Żuław Malborskich oraz Mierzei Wiślanej. To odcinek podczas którego obserwować można regionalne budownictwo, jak również niepowtarzalne krajobrazy. Pokonując ten etap warto odwiedzić Malbork i największy na świecie ceglany zamek. Mierzeja Wiślana to już przygoda z naturą, Zalewem Wiślanym, Deltą Wisły i Wyspą Sobieszewską.

Rowerowy Szlak Zamków Gotyckich na Powiślu  

Szlak o długości 171,65 km, biegnie przez siedem gmin z trzech powiatów (malborski, sztumski i kwidzyński). Na całej trasie wprowadzono spójny system oznakowania wskazujący na związek ze Szlakiem Zamków Gotyckich. Szlak prowadzi przez malownicze tereny Powiśla, lokalnymi drogami o małym natężeniu ruchu, polnymi i leśnymi drogami gruntowymi oraz krótkimi odcinkami dróg wojewódzkich. Trasa  została połączona z istniejącym systemem tras rowerowych na Powiślu, w tym ze szlakiem rowerowym R1, co umożliwi turystom poruszanie się po 240 km tras rowerowych pomiędzy zamkami i innymi atrakcjami Powiśla.
Na trasie są miejscowości, w których znajdują się lub znajdowały się kiedyś potężne warownie Państwa Zakonnego: Prabuty, Dzierzgoń, Przezmark, Sztum oraz Malbork. Oprócz zamków i ich ruin, po drodze zobaczyć można też wiele innych ciekawych miejsc i obiektów. W Sztumie oprócz zamku zobaczymy piękną promenadę nad Jeziorem Sztumskim (prowadzi nią szlak). W mieście znajduje się również gotycki kościół św. Anny, kąpielisko, a w dawnym kościele ewangelickim muzeum. Szlak w gminie Sztum prowadzi również poprzez ścieżki leśne, przy których przygotowano dwa punkty wypoczynkowe.

Międzynarodowy Szlak Rowerowy Euro Route R-1 – kolor zielony.

Trasa ta rozpoczyna się we Francji w miejscowości Calais i przebiega przez Belgię, Holandię, Niemcy i Polskę do granicy z Rosją. Do Polski trasa R-1 wkracza przez przejście graniczne w Kostrzynie n/Odrą. Dalej przebiega przez województwa: Lubuskie, Wielkopolskie, Kujawsko-Pomorskie, Pomorskie i Warmińsko-Mazurskie. Długość trasy na terenie Polski wynosi 675 km.
Prowadzi ona przez drogi o nawierzchni asfaltowej o umiarkowanym natężeniu ruchu drogowego. Na terenie powiatu sztumskiego odcinek szlaku przebiega od Białej Góry przez Sztumskie Pole, Sztum, Czernin, Stary Targ, Waplewo Wielkie, Dzierzgoń, Bągart. Trasa dalej biegnie już z województwie warmińsko – mazurskim w stronę Świętego Gaju.  


                                                                                        SZLAKI PIESZE

Szlak „Kopernikowski" - kolor czerwony
Jest to najstarszy szlak w powiecie sztumskim oznaczony na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia i prowadzi przez miejscowości związane z bytnością Mikołaja Kopernika. Długość całej trasy wynosi około 444 km. Miejscowości na szlaku:Olsztyn – Dobre Miasto - Lidzbark Warmiński – Pieniężno – Braniewo – Frombork – Elbląg – Solnica – Malbork – Las Wielbarski – Gościszewo – Węgry – Uśnice – Biała Góra – Benowo – Ryjewo – Kwidzyn – Gardeja – Grudziądz.


Szlak pieszy „Nadwiślański ”  - kolor niebieski
Szlak ten ma długość 76 kilometrów wyznaczony został we wschodniej części województwa pomorskiego. Łączy miejsca bogate w zabytki, historię i niepowtarzalne krajobrazy.
Przebieg: Sztum – Zajezierze  - Leśniczówka Wydry – Sztumskie Pole – Leśnictwo Wilki – Biała Góra – Piekło – Mątowy Wielkie – Lisewo – Palczewo – Drewnica – Mikoszewo.
                                                                                                    INNE

Szlak Polskich Zamków Gotyckich

Szlak Polskich Zamków Gotyckich jest to  samochodowa trasa turystyczna grupująca 12  gotyckich zamków Warmii, Mazur i Kaszub. Znajdują się wśród nich zarówno zamki biskupie, kapitulne, jak i krzyżackie. Szlak administrowany jest przez Stowarzyszenie Gmin Polskie Zamki Gotyckie. Szlak prowadzi z Rynu poprzez m.in. Olsztyn, Ostródę, Prabuty, Kwidzyn, Sztum, Dzierzgoń, Malbork do Człuchowa.
Przemierzając trasę można skorzystać z przewodnika turystycznego w postaci gry.
Gra turystyczna na szlakach kulturowych Pomorza, Warmii i Mazur oraz obwodu kaliningradzkiego to wyjątkowa propozycja tematycznego przewodnika mobilnego po unikatowych miejscach obszaru południowego Bałtyku, wzbogaconego o moduł questów – gier terenowych na wybranych szlakach. Aplikacja to prawdziwe kompendium wiedzy dla aktywnych turystów chcących mieć w swoim smartfonie zarówno dostęp do bogatych opisów historycznych, ciekawostek i galerii zdjęć odwiedzanych miejsc, a także pełną informację turystyczną w zasięgu ręki z zestawem przydatnych informacji nt. noclegów, restauracji, wydarzeń oraz spisem innych atrakcji turystycznych do odwiedzenia w okolicy. https://mobilne.wm.pl/zamki-gotyckie

Ścieżka pieszo-rowerowa wokół Jeziora Sztumskiego

Jedna z atrakcji Sztumu to oświetlona ścieżka wokół jeziora Sztumskiego o długości ok. 5 km. Idealne miejsce na aktywny wypoczynek dla rodzin, jak i indywidualnego turysty. Na całej trasie znajduje się szereg atrakcji, m.in. kamienne tablice opisujące warownie znajdujące się na Szlaku Zamków Gotyckich, rzeźby koni rasy sztumskiej w staromiejskiej fosie, tężnię solankową, pomnik rusałki i wodnika. Jest strzeżona kąpielisko w okresie letnim z wypożyczalnią sprzętu, małą gastronomią i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Po drugiej stronie jeziora znajduje się teren wypoczynkowo-rekreacyjny Jaszczurowe Wzgórze z punkt widokowym na panoramę miasta. W pobliżu znajduje się zabytkowy dworek, który gościł m.in. Stefana Żeromskiego, Jana Kasprowicza i nuncjusza papieskiego Achillesa Rattiego, który wkrótce został papieżem Piusem XI. Ponadto na trasie znajduje się szereg tablic informacyjno-ekologicznych. Obserwować można również życie ptaków na pływających wyspach.