1 września – rocznica wybuchu II wojny światowej
W 86. rocznicę wybuchu II wojny światowej mieszkańcy Miasta i Gminy Sztum, przedstawiciele samorządów, placówek oświatowych, służb mundurowych oraz organizacji społecznych i politycznych zebrali się pod Pomnikiem Rodła, aby oddać hołd ofiarom i bohaterom wojny.
Uroczystość rozpoczęła się w samo południe. Po odśpiewaniu hymnu państwowego do zebranych zwrócił się Burmistrz Miasta i Gminy Sztum Bartosz Mazerski:
– Nasza obecność przy Pomniku Rodła symbolizuje nie tylko pamięć o przeszłości, ale również naszą odpowiedzialność za przyszłość. Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby tragedia wojny nigdy więcej się nie powtórzyła. Historia uczy nas bowiem, że źródłem konfliktów są nie tylko ambicje czy granice, ale także radykalne ideologie, które dzielą ludzi zamiast łączyć. Dzisiaj, w świecie pełnym napięć i niepokojów, szczególnie ważne jest, by odrzucać skrajności – zwłaszcza te, które w imię nacjonalizmu, fanatyzmu czy nienawiści prowadzą do przemocy i wojny. Dlatego naszym obowiązkiem jest bronić wartości pokoju, dialogu i wzajemnego szacunku – powiedział Burmistrz.
Następnie złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Rodła oraz Głazem Pamięci.
Pamięć o ofiarach i bohaterach II wojny światowej pozostaje naszym moralnym obowiązkiem. To dzięki ich ofierze złożonej w walce o wolność żyjemy dziś w niepodległej Polsce.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!