Warsztaty w Gościszewie
Co zrobić, żeby zmniejszyć ślad wodny i węglowy? Jak racjonalnie gospodarować zasobami i jak postępować, aby w portfelu pozostało więcej gotówki, a środowisko naturalne poczuło ulgę? Między innymi o tych zagadnieniach dyskutowali uczestnicy warsztatów, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Gościszewie, w ramach projektu „Sztum Ciricular Economy odpowiedzią na współczesne wyzwania klimatyczne”.
Uczestnikami warsztatów byli rodzice, uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Gościszewie, a prowadzili je edukatorzy z Politechniki Gdańskiej, która jest partnerem projektu. Wszystko w myśl zasad, że wspólne wypracowanie wniosków sprzyja ich realizacji w życiu codziennym. Finałem warsztatów było opracowanie Szkolnej Agendy Klimatycznej, będącej zbiorem zasad postępowania przyjaznego środowisku. Przemyślane zakupy spożywcze, kuchnia bezstratna, korzystanie z komunikacji zbiorowej, czy oszczędzanie energii, to tylko niektóre ze wspólnie wypracowanych wniosków. Istotne jest to, że mieszczą się one w filozofii gospodarki obiegu zamkniętego, której implementacja, wobec kurczących się zasobów naturalnych, w przyszłości stanie się koniecznością. Kolejnym celem warsztatów było pokazanie, że gospodarka obiegu zamkniętego nie tylko nie jest kłopotliwa dla przeciętnego konsumenta, ale może mu przynieść wymierne korzyści finansowe. Spodziewanym efektem takich działań jest zaszczepienie przyjaznych środowisku nawyków u najmłodszych mieszkańców, którzy stosując je w życiu dorosłym, ochronią kurczące się zasoby naszej planety.
Projekt pn. Sztum circular economy – odpowiedzią na współczesne wyzwania klimatyczne jest współfinansowany z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach Programu „Środowisko, Energia, Zmiany Klimatu.”
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!